ned07212019

Aktualizovanésob, 20 júl 2019 6pm

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

Štúrovčan.sk

Back Úvod Správy Kultúra Výstavy, vernisáže György Magyar a jeho malé plastiky v Mestskom múzeu v Štúrove

György Magyar a jeho malé plastiky v Mestskom múzeu v Štúrove

ŠTÚROVO 20. máj 2018 - 11. mája sa v Mestskom múzeu v Štúrove uskutočnila vernisáž výstavy György Magyar – malé plastiky.
gyorgy magyar - male plastiky 1 20180520 1137616297
 

György Magyar

Narodil sa v Salke. Už viac ako štyridsať rokov žije a tvorí v Štúrove. K umeniu mal vždy pozitívny vzťah. Láska k tvorbe sa v ňom prebudila vtedy, keď svoje detí prekvapil sochou vyrezanou z lipového dreva. Aby sa zdokonaľoval, vybral si za svoj vzor akademického sochára Jánosa Nagya. On mu potom pomáhal v jeho tvorivom naplnení.

gyorgy magyar - male plastiky 2 20180520 1489489884

 

Dr. Ernest Kocsis o ňom píše: „Plastiky Györgya Magyara zachytávajú atmosféru vnútorného prežitia námetu, čím prekračujú rámec púheho záznamu reality.”

Samouk sochár vyznáva o sebe: ”Vždy ma zaujímali sochy. Všade, kde som chodil, som ich priam vyhľadával. Popritom je mi blízke aj kreslenie.”

Počas niekoľkých desaťročí tvorivej kariéry sa zúčastnil početných výstav doma aj v zahraničí. O jeho tvorbe sa uznanlivo vyjadrili významní sochári, ako Juraj Bartusz a János Nagy.

Jeho obľúbenou formou umeleckého vyjadrenia sa sú realistické figurálne plastiky. Materiál  jeho malých plastík je terakota. Na tejto výstave bývalého predsedu Klubu výtvarníkov v Štúrove sa záujemci môžu oboznámiť s výberom jeho tvorby, ktorý sa priamo zameriava na vidiecky život a význam rodiny.

Juhász Július, Mestské múzeum Štúrovo Výstavu György Magyar – malé plastiky otvoril pedgóg Juraj Himmler a navštíviť ju môžete do 17. júna 2018.
 
Marta Mesárošová, Štúrovčan.sk

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

dy>